Doğan Kayadelen

Pycharm İle Kolay Python ve OpenCV Kurulumu [RESİMLİ ANLATIM]

Python kurulumu ve opencv kurulumu için ayrı ayrı kaynaklara bakarak zaman kaybetmek yerine python ile beraber windows için opencv kurulumunu pycharm kullanarak anlatacağım.

Python Kurulumu

Sisteminize entegre olacak şekilde etkili, hızlı ve kolay öğrenilebilen python dili ile kod yazmaya başlamak için öncelikle python kurulumunu doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekir. https://www.python.org/downloads/release/python-343/ adresinden windows için python dosyasını indirebilirsiniz burada python indirme işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus windows sürümünüzü bilgisayar özelliklerine bakarak 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu belirlemektir.

32 bit işletim sistemi için x86 adlı dosyayı indirmeniz gerekir. Eğer 64 bit windows kullanıyorsanız x64 adlı dosyayı indirebilirsiniz. Böylece windows için opencv kurulumunu tamamlamış oldunuz.

 

opencv kurulumu

Opencv Kurulumu

Windows kullanıcıları için bir kütüphane olarak yayımlanan opencv kurulumu için ilk olarak https://opencv.org/releases.html adresine gidiyoruz. Yüklediğiniz python sürümü neyse opencv sürümünün de aynı olmasına dikkat edin aksi halde kodlarınızı çalıştırmaya çalıştırdığınızda dll vb. hatalar alabilirsiniz

opencv kurulumu win
opencv kurulumu

Biz opencv kütüphanesini windows için kuracak olduğumuz için buradan “Opencv for windows” yazısına tıklıyoruz. Açılan linkle beraber indirme işlemi başlayacaktır. Opencv indirme işlemini tamamladıktan sonra indirdiğiniz dosyaya tıklayın. Aşağıdaki kutuyu göreceksiniz buradan hangi dizine opencv klasörünü çıkartmak istediğinizi seçiyorsunuz.

Pycharm İle Opencv ve Python Kurulumu

Bu bölümde üstte verilen python kurulumunu yapmamıza gerek kalmadan sizlere nasıl kolay yoldan python kurulumu ve opencv kurulumu yapılacağını anlatacağım.

İlk olarak python düzenleme editörü olan Pycharm ‘ı bilgisayarınıza https://www.jetbrains.com/pycharm/download/ linkten indiriniz.

Pycharm’ı çalıştırdığınızda ilk olarak “Next” butonuna tıklayın daha sonra size hangi klasöre pycharm kurulumu yapmak istediğiniz sorulacak. Pycharm ‘ı kurmak istediğiniz klasörü seçin. Daha sonra pycharm ile beraber python2 veya python3 hangisini kurmak istediğiniz sorulacak eğer bilgisayarınızda python yüklü ise bu adımı geçebilirsiniz.

Pycharm’ın en büyük avantajı da pycharm ide kurarken pythonu da tek tıkla kurmasıdır.

Kurma işlemi bittikten sonra “Run Pycharm Community Edition” tik işareti koyup “Finish” butonuna tıklayın. Pycharm kurulumu python ile beraber tamamlandı.

Şimdi yukarıda indirdiğimiz ve klasöre çıkarttığımız opencv klasörüne girelim buradan. Sırasıyla “build > python > 2.7 > x64 (64 bit windows için) > cv2.pyd” dosyasını kopyalayın.

PycharmProjects adlı dosyanız nereye kurulduysa o dizine gidin bende şu şekilde : “C:\Users\SECURITY\PycharmProjects” Buradan pycharm da oluşturduğunuz klasör adına tıklayın ardından venv > Lib > site-packages klasörüne girin kopyaladığımız cv2.pyd dosyasını buraya yapıştıralım ve tüm işlemler bitti pycharm ile python kurulumu ve opencv kurulumunu tamamlamış olduk.

Leave a Comment