Kare dalga üreten osilatör devresinin periyot bulma işlemi tüm detaylarıyla beraber. Daha önceki yazımızda üçgen dalga osilatör devresinin periyotunu bulmayı anlatmıştım.

Kare dalga osilatör devresi

Aşağıda kare dalga osilatör devresini görebilirsiniz. Aşağıdaki devre, çıkış gerilimini kontrol etmek için hem pozitif hem de negatif geri beslemeli bir comparator kullanmaktadır. Negatif feedbackte bir kondansatör kullanır. Ancak pozitif geribildirim yolu bulunmadığı için, karşılaştırıcının durumu değiştirmesi için tetiklenmeden önce bir zaman gecikmesi olur. Sonuç olarak, devre salınır veya öngörülebilir bir hızda ileri ve geri değişen bir hal almaya devam eder. Yapacağımız analizleri bu devre üzerinden yapacağımız için basit square wave devresine bakalım.

Kare dalga osilatör devresi
Kare dalga osilatör devresi

Bu kare dalga jeneratörü, karşılaştırma eylemi için referans geriliminin çıkış voltajına bağlı olması nedeniyle Schmitt tetikleme devresine benzer. Bu devre aynı zamanda kararsız bir çoklu titreşimci olarak sınıflandırılır.

Kare dalga osilatör periyot

Kare dalga osilatörünün periyodunu bulmak için öncelikle Kirchoff’s kanunundan Vf ile Vout arasındaki bağlantıyı yazıyoruz.

Vf = Vout * R3 /(R3+R2)

Opampın Vc bacağından şu şekilde bir formül yazılabilir.

Vc(t) = Vk* (1- e^(-t/RC))

Burada Vk kapasitöre uygulanan toplam potansiyeldir.

Vk = Vout + Vf

Vk ifadesini Vc eşitliğinde yerine yazıyoruz. State (durum) değiştiğinde Vc = 2*Vf olacaktır. Gerisi basit matematik bilgisi..

Square wave oscillator period
Square wave oscillator period

Square wave osilatör devresinin periyodunu bu şekilde tamamladık. Üçgen dalganın periyodunu bulmak için “Üçgen dalga osilatör periyot” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir