1984 konusu kitabın adından da anlaşılacağı üzere 1984 yıllarında geçiyor ve kitap genel olarak Okyanusya da olan bitenleri göz önüne seriyor. George Orwell ‘ın muhteşem kült eseri 1984 gelecek hakkında oldukça tutarlı bilgiler içeriyor. Kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar olan benzersiz kurgu sizi her sayfaya hayran ediyor. 1984 romanına baktığımızda bireylerin her daim takip edildiği, bireyselliğin tamamen yok edildiği ve insanların her an izlendiği bir dünya gözümüze çarpıyor. Tür olarak distopya ve bilim kurgu seviyorsanız ve en iyi distopya kitabını merak ediyorsanız bu kitabı listenize dahil etmelisiniz.

George Orwell 1984

Büyük birader adlı parti kitabın ana konusu olarak öne çıkıyor. 1984 ‘ün en önemli farklarından bir tanesi de hem o zamanı hemde geleceği görebilmeniz olacaktır. Baş karakter olan Winston bir sevgili edinir fakat bu parti gereği tamamen yasaktır tele ekranlar her yerde herkesi kayıt altına almaktadır. İlk başlarda her ne kadar gizli bir şekilde ilişkileri devam etse de kitabın sonlarına doğru bu ilişki öğrenilir ve Julia ve Winston için dayanılmaz bir işkence başlar. Birbirlerini çok seven Winston ve Julia adım adım işkenceye maruz kalırlar. Böylelikle partiye karşı gelme gibi bir düşünceyi Winston’ın kafasından silmeyi planlamaktadır. Sadece Winston için değil diğer parti karşıtı kişilerde bu işkence sonucu partiye bağlı hale gelmektedirler. 1984 kitabında işkencenin son aşaması ise 101 nolu oda olacaktır.1984 ‘ün distopyasında sıklıkla duyacağınız bazı kavramlar

okyanusya 1984
okyanusya 1984
  • Okyanusya: Oldukça büyük bir ülke Amerikanın tamamı, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrikayı kapsar.
  • Büyük biraderin gözü üstüne: Partinin tanrısı Büyük birader her şeyi görür.
  • INGSOS: İngiliz sosyalizmi
  • Gerbak Gerçek Bakanlığı: 1984 ‘ün en dikkatimi çeken kısımlarından bir tanesi gerçek bakanlığının amacı geçmişi partinin kendi istekleri doğrultusunda değiştirmektir. Gerbak ‘ta parti üyeleri her türlü yazılı, sözlü ve görüntülü kaynakları partiye ters bir durum olduğunda değiştirerek geçmişi yok etmeye çalışır.
  • Berbak Barış Bakanlığı: Savaş barıştır sözüne sıkça rastlayacaksınız parti insanları bir arada tutmak için herhangi bir savaş olmasa bile tele ekranlardan diğer devletlerle savaşın kazanıldığını söyleyerek halkı elinde tutmaya çalıştığını ispatlamaktır.
  • Sevbak Sevgi Bakanlığı: Winston’ın ve bazı parti üyelerinin girdiği 101 numaralı odanın bulunduğu kısımdır.

    sevgi bakanlığı 1984

  • Varbak Varlık Bakanlığı: Halkın ekonomisini düzenlemekle görevlidir. Kalitesiz üretim yaparak halkı güçsüz düşürür böylece halkın üretimini baltalar çünkü fakir halkı yönetmek onlar için daha kolaydır.
  • Proleterler: Halkın %80 ‘inden fazlasını oluşturan kesimdir. En alt tabakadır ve bu tabaka özgürdür çünkü fakir olan bu halk isyan çıkartabilecek bir yapıya sahip değillerdir. Olsa bile düşünce polisi hemen önlerini kesecektir.

1984 kitap

Orwell ‘ın 1984 romanını okuduktan sonra geleceğe yönelik ne kadar doğru bir kurgunun oluştuğunu sizde göreceksiniz. Son olarak 1984 kitabında en çok beğendiğim bir sözü yazarak yazımı bitirmek istiyorum. “Devrim yapmak için diktatör olunmaz, diktatör olmak için devrim yapılır.”

3 thoughts on “George Orwell 1984 Konusu ve Kitap Hakkındaki Yorumlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir